Znak České tábornické unie    Když byla na jaře 1990 obnovena činnost České tábornické unie, organizace volně sdružující trampy, která byla minulým režimem zavržena jako nežádoucí, poznal jsem jejím prostřednictvím spoustu nových kamarádů a zajímavých lidí. ČTU pořádá každoročně takzvané tábornické školy, které se kromě tábornických dovedností vždy zaměřují na nějakou speciální činnost. Americký bič Před časem jsem se zúčastnil jedné takové školy, která byla specializovaná na práci s kůží. Kůže je materiál, se kterým se dají dělat téměř zázraky, a vždy mě lákalo se v tomto oboru něco naučit. Kamarád Kája z Chrudimi, který na tomto táboře působil jako instruktor, mě naučil základy, jako je řezání materiálu, sedlářské šití dvěma jehlami a další věci potřebné k tomu, aby z kůže vznikl kvalitní výrobek. Dokonce jsem si upletl svůj první americký bič. Na několika lidech, starých trampech a zálesácích jsem viděl kožené pásky a různé brašničky zdobené tepáním ve westernovém stylu. Nikdo z nás však tuto techniku neznal. V roce 1994, když se v Coloradu v USA konal čtvrtý celosvětový potlach, byl to opět Kája, který měl to štěstí a hlavně peníze, že se mohl této akce zúčastnit. Westernové sedlo Tam se seznámil s člověkem, který toto zdobení ovládá. Něco se o tom dověděl, a také navštívil prodejnu firmy Tandy, kde nechal několik desítek dolarů. Domů tedy přivezl kromě nových zkušeností taky nějaké nástroje a katalogy, ze kterých se dalo ledacos vyčíst. A tak začalo učení. Začátky nebyly lehké, ale postupem času jsme tuto techniku zvládli. Také o nástroje už není nouze, protože zlaté české ručičky dokážou podle vzorku, nebo jenom obrázku vyrobit cokoliv, na co by jinak padlo i několik platů.
  Takže v současné době, pokud to dovolí čas, a někdo z kamarádů požádá o zdobený pásek, popruh na kytaru, pouzdro na doklady, cigarety nebo jiné drobnosti, není pro mě problém mu vyhovět.
  Největší a nejpracnější výrobek, který jsem zdobil, je toto westernové sedlo. Kamarád, který si ho nechal vyrobit, nemá však mnoho času, takže zatím jsem neměl možnost vyfotografovat sedlo na koni, proto tady zatím vidíte jen "osedlanou" židli.
  Tady budu postupně doplňovat ukázky dalších výrobků. Dosud jsem je neměl čím fotografovat, proto tu donedávna byl jen tento kousek pásku, který jsem vložil přímo do skeneru.

Nahoru

O mně   Češtiny   Akordy   Vtipy   Unie   Tapety   Odkazy